Wegański obiad też może być syty. Zrazy sojowe ze sosem grzybowym smakują pysznie. Przepis na zrazy podałam już na stronie: https://lucyostrachu.pl/2017/12/weganskie-zrazy/
Sos grzybowy, to przesmażone suszone grzyby z cebulą i suszonymi mielonymi warzywami, zalane wodą i ugotowane do miękkości. Sos zagęszczamy mąką ziemniaczaną, doprawiamy sosem sojowym, pieprzem. Ja dodałam jeszcze do sosu trochę przesmażonych ogórków, które mi zostały i odrobinę wędzonej mielonej papryki.
Czerwoną kapustę zawsze przygotowuje tak samo. Pokrojoną, posoloną kapustę wrzucam do garnka z odrobiną oliwy i dusze ją we własnym sosie do miękkości. W międzyczasie kroję drobniutko 1 – 2 cebulki, sole i odstawiam, by zmiękła. Kiedy kapusta jest już krucha (ale nie rozpaćkana) odstawiam garnek z ognia, wsypuję cebulę, wlewam sok z cytryny, mieszam, dosładzam i przyprawiam pieprzem.
Na talerzu jest jeszcze szpinak z drożdżami i śmietaną, który uwielbiam, a dodałam go, bo świeże liście już dość długo zalegały mi w lodówce i obawiałam się, że mogą zacząć się psuć. Na patelni smażę cebulę, czosnek na oleju, na to wrzucam liście szpinaku + suszone, mielone warzywa i znowu przesmażam, dalej dorzucam trochę pokruszonych świeżych drożdży, całość kolejny raz lekko przesmażam i dodaję śmietany sojowej. Doprawiam oregano, tymiankiem, ewentualnie dosalam.
Sałatka, to papryka marynowana, pomidor, kiszony ogórek, zielony ogórek, cebula, …. skropione oliwa i cytryną.
Na deser mogą być pyszne kulki z ciecierzycy i mąki orzechowej. Namoczoną poprzedniego dnia lekko posoloną ciecierzycę ugotowałam do miękkości. Po ugotowaniu odcedziłam z części wody w zamian dodając mleko kokosowe, trochę oleju kokosowego i zmiksowałam blenderem na jednolitą sprężystą masę, do której później dodałam kakao, mąkę orzechową(można też użyć masło orzechowe i przy tym pominąć olej kokosowy), cukier brązowy, cukier waniliowy… . Masę zapiekłam lekko w piekarniku, a po wyjęciu jeszcze wymieszałam z pokruszoną gorzką czekoladą zawierająca skórkę pomarańczową. Dorzuciłam jeszcze płatki migdałowe, uformowałam kulki 2 – 3 cm średnicy i otoczyłam je wiórkami kokosowymi. Kulki przechowuję w lodówce, schłodzone lepiej smakują.
Składniki – na jedno opakowanie ciecierzycy – 400 gram.
10 dag mąki orzechowej
kilka łyżek mleka kokosowego( przy maśle orzechowym zamiast mąki orzechowej ten składnik i olej kokosowy nie są konieczne)
1 łyżka oleju kokosowego
10 dag kakao
brązowy cukier do smaku
odrobina soli
cukier wanilinowy
gorzka czekolada, lub pół, jak kto woli
płatki, wiórki migdałów
wiórki kokosowe – 100 gram.