Czas nie istnieje.

Czy czas obecnie płynie szybciej? Ciągle nie mamy czasu, ciągle się spieszymy To odkryte u mojej sędziwej już ciotki, stare zdjęcie, na którym mam 6 lat(dziewczynka z prawej, w ruchu) skłoniło, zainspirowało mnie do refleksji na temat czasu. Dzisiaj na nic nie mamy czasu, a na tym zdjęciu, zarówno ja, jak i moja siostra, mamy na sobie białe, płócienne, uszyte i haftowane  przez moją mamę, zawsze ręcznie prane,  krochmalone fartuszki. W płócienny, biały, krochmalony fartuszek, odziana jest też moja nieżyjąca już mama, która siedzi przy uroczym płocie, własnoręcznie wykonanym przez mojego ojca. Z tyłu skromny domek, własnoręcznie wybudowany przez rodziców. Na koniku na biegunach, który ktoś ręcznie wykonał, siedzi mój młodszy brat.

Przypomniałam sobie, że gdzieś jest, musi być… , więc odkopałam i reanimowałam dzisiaj ten sam fartuszek, który jest na tym starym zdjęciu. Był trochę pożółkły, więc niestety musiałam użyć odrobiny chloru, ale, kiedy go odplamiłam wyprałam (ręcznie), wykrochmaliłam, jest, jak nowy.  Śliczny. Ma co najmniej 54 lata.

Mój ojciec w białej, krochmalonej koszuli, moja siostra w białym, płóciennym, haftowanym fartuszku. Jakiż urok mają te stare zdjęcia.

Na wszystko był czas. Dzisiaj mamy pampersy i inne wszelkiego rodzaju wynalazki i wszystkim brakuje czasu. No tak, ale istnieją smartfony… – złodzieje czasu – doskonali. Wręcz zbrodniarze, kiedy kradną czas dzieciom należny im od rodziców.

Niektórzy fizycy kwantowi twierdzą, że czas istnieje tylko dlatego, że go postrzegamy, mało tego, że czas tworzymy dla własnej percepcji- „obserwator tworzy rzeczywistość.”. Podoba mi się ta teoria, bo w jej myśl mogę sobie czasu dodać.